Toidud, mis sisaldavad beetakaroteeni

Ülevaade

Samuti on tuntud kui “provitamiin A”, mis on rasvlahustuva karotinoidfütonutorandi β-karoteen, kuna organism muundab selle A-vitamiini. Beta-karoteen on puu-ja köögivilja oranži ja kollase värvuse allikas ning on leitud ka Roheliste ja punaste puuviljade ja köögiviljade ning mõnede terade ja õlide puhul.

Oranž, kollane ja punane toidud

Apelsini toidud, eriti porgandid, on enamasti seotud beeta-karoteeniga. Tegelikult on nime “karoteen” tuletatud selle avastamisest porgand juurtes 1800-ndate alguses, nagu Mayo kliinikus märgitakse. Vastavalt toidulisandite büroo (ODS) andmetele annab pool tassi keedetud porgandi 270% igapäevasest soovitatavast beeta-karoteeni kogusest. Muud beetakaroteeni sisaldavad oranžid köögiviljad ja viljad hõlmavad magusat kartulit, squashi, kõrvitsat, apelsinipulbrit, aprikoosi, kapsleid ja papaia. Vaatamata sellele, et see on tihedalt seotud apelsini toiduga, on beetakaroteen sama levinud ka kollaste puuviljade ja köögiviljade puhul. Manoogid on hea allikas, kusjuures üks tass annab 1/4 igapäevast soovitatavat manustamist, nagu tsiteerib ODS. Muud allikad on mais, kollane squash ja kollane paprika. Kuus untsi tomatimahla sisaldab 15% igapäevasest soovitatavast beeta-karoteeni kogusest vastavalt ODS-le. Muud beetakaroteeni punased toiduallikad on tomatid, punased paprikad, redis ja arbuus.

Roheline toit

Paljud lehtköögiviljad on beetakaroteeni peamine allikas. Spinat ja kast on suurepärased allikad, kuna ODS osutab sellele, et 1/2 tass annab vastavalt 230 ja 190 protsenti soovitatavast päevasest kogusest. Muud lehtedega rohelised allikad on salat, naerisroop, kapsas, sinep rohelised ja peedi rohelised. Muud β-karoteeni rohelised köögiviljad on herned, rohelised paprika, brokkoli, rooskapsas ja spargel. Lisaks sellele on avokaadod, kiivid ja kimalased rohelised puuviljad, mis pakuvad beetakaroteeni.

Muud allikad

Üks rikkamaid tuntud beetakaroteeni allikaid, kui mitte kõige isuäratavam, on sinivetikate ja sinise-rohelise vetikate rühma, mida nimetatakse spurulinaks. Riiklikud tervishoiuasutused tuvastavad, et need sisaldavad rohkem ühendit kui porgandid. “Science Daily” teatab ka söödava seente Monascus purpureus suurest beeta-karoteeni sisaldusest ja seda uuritakse kasutamiseks A-vitamiini puuduse ravis; terved terad ja õlid on teised toidud, mis sisaldavad beetakaroteeni vastavalt Mayo Clinic. Oad on üks selline allikas, vastavalt ODS-i andmetele 1 tass kaerahelbed, mis annavad 25 protsenti igapäevasest soovituslikust kogusest. Lisaks sellele sisaldavad paljud oad – eriti lima-oad – beetakaroteeni.