Tervisele kasulikkus söömise mustikad

Ülevaade

Hulk mustikat on toiteväärtuslik suupiste ja nende sügav värv muudab huvi puu või teravilja kausi vastu. Kuigi mustikad sisaldavad nii kiudaine kui ka selliseid vitamiine nagu C, K ja B6 ning mineraalaineid nagu fosfor ja mangaan, sisaldavad nad ka mitmeid fütokeemikaale, millest te ei kuule palju. Need fütokemikaalid või taimsed ühendid koos vitamiinide ja mineraalide toiteväärtusega annavad sellele, et käputäis mustikad tervisele kasulikud.

Aju tervis

Dementsus on sümptomite rühm, mis on tavaliselt seotud vananemisega. Mälu kadu, võimetus kontrollida emotsioone ja segadust võib kõik olla osa dementsuse tekkimisest. Selle asemel, et seda vältimatult vastu võtta, hoia oma aju teravana ja võidelda vanusega seotud ajuprobleemidega, suurendades molluskite tarbimist. Mustikad sisaldavad taimseid pigmente, mida nimetatakse antootsüaniinideks, ning need ühendid on põletikuvastased ja antioksüdandid vastavalt uuringule, mis avaldati 14. aprillil 2010, “Journal of Agricultural and Food Chemistry.” Need antotsüaniinid aitavad samuti suurendada aju signaale ja mälu funktsiooni. Cincinnati Cincinnati Akadeemilise Tervisekeskuse ülikooli poolt läbi viidud uuringus andsid inimestele 12 nädala jooksul hariliku mahla, mille lõpus märgiti, et kasu oli parem õppimisvõime, mälu oskused ja veresuhkru tase. Märgiti ka vähem depressiooni sümptomeid.

Vähi riski vähendamine

Mustikad sisaldavad ka taimseid ühendeid, mida nimetatakse pterostilbeneeks, millel on kõrge antioksüdantse sisaldus. Vastavalt riiklikele terviseinstituutidele kaitsevad antioksüdandid keha vabade radikaalide mõju eest, mis on molekulid, mis võivad kahjustada teisi rakke ja soodustada selliseid haigusi nagu vähk ja südamehaigused. Antioksüdantsete omaduste kõrval on pterostiibeenidel antiproliferatiivsed omadused, mis tähendab, et neil on võime aeglustada ja peatada vähirakkude kasvu. Vermont’i Ülikoolis läbi viidud uuringus “Gastrointestinaalse kirurgia ajakirja mai 2010” teatasid, et kui pankreasevähku testitakse pterostiibiini vastu, siis vähirakkude kasv ei aeglustunud, vaid vähirakud tegelikult surid.

Südame tervis

Riiklikud tervishoiuasutused viisid läbi uuringu, milles uuriti, kuidas mustikatega rikkalik toit võib mõjutada südame tervist. Rottidega läbi viidud uuring, mis avaldati 2009. aasta juunis avaldatud “PLoS One’i” numbris, näitas, et mustika-rikkad toidud aitasid vähendada põletikku südame sees ning vähendasid ka südameinfarkti ja südamepuudulikkuse riski.

Nahahooldus

Mustmetallide söömine ei kaitse mitte ainult teie keha seestpoolt, vaid ka väliskeskkonna kaitset. Üks nahakahjustuse peamisi põhjusi on päikese käes, eriti päikese UV-B kiirguses. Need kiired põhjustavad enneaegset vananemist ja kortsumist, kahjustades naha struktuuri ja hävitades naha kollageeni. Korea toidu ja toitumise osakonna teadlased ja Korea toitumisalane instituut leidsid, et naha rakkude kokkupuutumine söödava mustikama ekstraktiga aitas peatada naha kollageeni degradatsiooni. 2009. aasta juunis avaldatud “Molecular Nutrition and Food Research” (“Molekulaarbane toitumine ja toidutööstused”) väljaandes avaldatud uuringus on öeldud, et naha kaitsmise eest vastutavad mustikad on antotsüaniinid.