Plastveepudelite tervisemõju

Ülevaade

Mõned plastikvesi pudelid sisaldavad kemikaale, mis võivad teie joogivett leostuda. Bisfenool A või BPA on üks kõige sagedamini tsiteeritud süüdlasi ja on leitud plastikkoodiga “7.” Teised plastid kujutavad endast potentsiaalset terviseriski. CBC Newsi sõnul keelas Kanada 2008. aasta oktoobris BPA kasutamise, nii et kogu tervisemõju võiks veelgi uurida. Teadusliku Ameerika sõnul on Jaapanis keelatud ka BPA-d sisaldavad pudelid, kuid alates 2010. aastast on neid veel laialt kasutusel ka Ameerika Ühendriikides ja mujal maailmas.

Arengu ja viljakuse tagajärjed

7. tüüpi plastikust veepudelites kasutatud BPA on seotud rida naiste ja loote võimalike tüsistustega. CBC News teatas, et BPA toimib füsioloogiliselt östrogeenina ja võib põhjustada kromosomaalseid kõrvalekaldeid. Need kõrvalekalded on seotud sünnidefektide ja arenguhäiretega emaka ja lapseeas. Nende füsioloogiliste östrogeenide ekspositsioon emakas võib põhjustada puberteedi varajast tekkimist ja suurendada imiku riski eesnäärme- või rinnavähki täiskasvanuna. See võib mõjutada ka emaslooma tulevasi viljakust. CBC News teatab ka potentsiaalsetest seostest BPA kokkupuute ja hüperaktiivsuse häirete ning noorte tüdrukute agressiivse käitumise vahel.

Täiskasvanute haiguste kõrgemad määrad

BPA-d sisaldavad veepudelid on seotud ka täiskasvanute haigestumise suurenemisega. CBC News’i sõnul on inimestel, kelle BPA kontsentratsioon on suurim uriiniga, kolm korda sagedamini kardiovaskulaarhaigused ja 2,4-kordse suurema tõenäosusega II tüüpi suhkurtõbi kui inimestel, kellel on BPA kontsentratsioon madal. On seotud ka rinna-, eesnäärme- ja munasarjavähiga, kuigi selle teema täielikuks uurimiseks on vaja täiendavaid uuringuid.

Bakterite ekspositsioon

Pudelid, mis on märgitud kui 1. tüüpi plast, on valmistatud polüetüleentereftalaadist või PET-st. Need on pehmed plastpudelid, mida kasutatakse pudelis vees kõige sagedamini. PET-pudelid ei sisalda BPA ega füsioloogilist östrogeeni, kuid kujutavad endast potentsiaalset terviseriski. Põhja-Dakota osariigi ülikooli andmetel on need pudelid sageli seotud bakteriaalse saastumisega nende taaskasutamise ajal. Selle põhjuseks on eeskätt pudeli konstruktsioon, mis muudab pudelite korrapäraseks puhastamiseks keeruka kasutamise. Põhja-Dakota osariigi ülikool teatab, et kui kasutatakse 1. tüüpi pudeleid, on puhtust testitud, leitakse 13 protsenti toidust või süljestest pärinevaid mikroobe ja veel 9 protsenti fekaalset ainet.