Peavalu sümptomid ajukasvajadest

Ülevaade

Peavalu on kõige sagedasem ajukasvajate sümptom. Kuigi ajul ei esine valu endaga, tekivad teised struktuurid, sealhulgas veresooned, aju katmine ja pea närvid, valu, mis on tingitud kasvajast põhjustatud rõhu või nihkumise vastu. Aju kasvajad võivad tekkida igas vanuses ja võivad olla kasvajad (pahaloomulised) või mittevähkkasvajad (healoomulised). Aju kasvajatega seotud peavalud põhjustavad spetsiifilisi sümptomeid, mis aitavad neid eristada teist tüüpi peavalutest.

Varahommikune valu

Aju kasvaja põhjustatud peavalud on enamasti halvimad hommikul just pärast ärkamist. Valu võib äratada sind üles. Aju ümbritsev tserebrospinaalvedelik koguneb peas, kui te lamades. See suurendab aju survet koos kasvaja kasvava survega, põhjustades varahommikuse peavalu. Aju kasvajatega kaasnevad peavalud tunduvad päeva kanda.

Peavalu, mida vabaneb oksendamine

Ajukasvaja põhjustatud peavalu on sageli kaasne oksendamine, iiveldusega või ilma. See on tingitud suurenenud intrakraniaalsest rõhust ja esineb tihti hommikul, kuigi see võib esineda ka teisel päeval. Peanaha valu, mida kergendab oksendamine, on aju kasvaja tüüpiline sümptom.

Peavalu halvendab pindmine

Tõmbumine põhjustab sageli ajukasvaja põhjustatud peavalu. Kõhuvalu, aevastamine, raske tõhustamine ja kõhunäärme liigutamine on tüüpilised vallandajad peavalu suurenemiseks. Suurenenud valu on tingitud intrakraniaalse rõhu ajutisest suurenemisest, kui sellega kaasneb pingetunne.

Päisevalu mõjutab positsiooni

Asendused, mis panevad pea pea maha, võivad põhjustada ajukasvaja põhjustatud peavalu. Painutamine või kallutamine ja kallutamine tavaliselt suurendavad peavalu valu, kuna nendes asendites voolab rohkem peavalu, mis põhjustab aju suuremat survet. Püstiasendi taastumine vähendab tavaliselt peavalu suurenenud taset.

Peavaluhaiguse muster võib anda vihjeid peamistest põhjustest. Aju kasvajatega kaasnevad peavalud kipuvad aja jooksul pidevalt kasvama, kui kasvaja kasvab ja põhjustab üha suurenevat survet kolju sees. Esiteks võib valu olla kerge ja vahelduv, kuid muutub raskemaks ja püsivamaks mitme nädala või kuu jooksul.

Erinevalt paljudest muudest peavalude vormidest ei põhjusta aju-kasvajaga seotud peavalu valu tüüpiliselt. Seda seetõttu, et valu tuleneb aju suurenenud surve tõttu kasvava tuumori ja aju struktuuri füüsilise nihke tõttu, mitte veresoonte spasmide tõttu. Peanahad, mida põhjustavad ajukasvajad, esinevad tavaliselt tuimal, püsival, valulaval valu. Valus paikneb tihtipeale samal küljel kui kasvaja, kuigi see ei ole alati nii.

Aju kasvajaga seotud peavalusid ei leevendu tavaliselt valuvaigistitega, nagu näiteks aspiriin, atsetaminofeen (tülenool) ja ibuprofeen (Advil, Motrin). See erineb tavaliste peavalude tüüpidest, nagu pingetüüpi peavalud, mis sageli nende valuvaigistitega lahendatakse.

Peavalud on väga levinud ja valdav enamus ei ole tingitud ajukasvajast. Siiski on oluline mitte ignoreerida uut, erinevat, raskekujulist või halvenevat peavalu, mis võib olla tingitud ajukasvajast või mõnest muust tõsist seisundist. Pöörduge viivitamatult arsti poole, kui teil tekib äkiline peavalu koos närvisüsteemi sümptomitega, nagu tuimus või surisemine, nõrkus või halvatus, nõrk kõne või raskused kõne mõistmisel. Muud nähud ja sümptomid, mis nõuavad kiiret meditsiinilist hindamist, kui neid esineb koos peavaluga, – palavik või lööve, – jäik kael, – teadvuse vähenemine, – isiksus või käitumishäired, – krambid, – nägemine Muutused või silmavalu; – pearinglus või koordinatsiooni kaotus

Järk-järgult süvenev peavalu

Mittetundev peavalu

Peavalu, mida ei leevendata liigse valuvaigistiga

Hoiatused ja ettevaatusabinõud