Noni mahla toime maksale

Maksakaitse

Noni taime ja selle puuvilju on kasutatud Polüneesias folkloriliseks meditsiiniliseks otstarbeks juba üle 2000 aasta, märgib Natural Standard. Kuigi teadusuuringud on kinnitanud, et noni sisaldab antioksüdante, immuunsust stimuleerivaid ja kasvajaga võitlevaid omadusi, ei ole selle mõju inimestele uuritud, hoiatab riiklikke tervishoiuasutusi. Eriti tuleks üksikisikuid hoolikalt jälgida noni mõju maksa suhtes, mis meditsiinitöötajate vahel on vaidlustatud.

Maksa toksilisus

Neitsiõli joomine vähendab laboratoorselt põhjustatud maksakahjustust, märgib ajakiri “Plant Foods and Human Nutrition”. 2008. aasta märtsis avaldatud artikkel “Morinda citrifolia (Noni) maksa kaitsemeetmed” kirjeldab, kuidas teadlased ravivad naissoost rotte veega lahjendatud noni-mahlaga enne tetrakloriidi, keskkonnareostuse tekitamist, mis teadaolevalt põhjustab maksavähki. Kahes katses oli rottide rühm, kes said noni mahla, maksakahjustuse vähenemine. Teadlased jõudsid järeldusele, et noni mahl kaitseb välist toksiini ekspositsiooni.

Hepatotoksilisus puudub

Orgaanilised ühendid, mida nimetatakse antrakinoonideks noni-mahlas, võivad põhjustada ägedat maksatoksilisust, hoiatab Gastroenteroloogia maailma ajakirja. 2005. aasta augusti artikliks pealkirjaga “NONI mahlade hepatotoksilisus: kahe juhtumi aruanne” leiavad uurijad, kuidas kolme nädala jooksul noni-mahla juua põhjustas 29-aastase meessoost, kellel esines maksakahjustuse tekkimisel maksa toksilisus. Pärast ninit sisaldava mahla joomist kolm nädalat ilmutas 62-aastane mees, kellel ei esinenud maksa toksilisust, ägedat hepatiiti.

Anthrakinoonide kogus noni-viljas on toksikoloogiliselt oluliselt liiga väike, järeldas see “Gastroenteroloogia maailma ajakirja”. 2006. aasta juuni uuring pealkirjaga “Noni mahl ei ole hepatotoksiline” peegeldas Euroopa Liidu 2006. aasta järeldust, et noni mahl on tarbimiseks ohutu ning selle negatiivseid mõjusid ei olnud teaduslikult tõestatud. Lisaks oli juhtumiuuringutes teatatud antrukinooni inimeste tase palju madalam kui laboratoorsed loomad, kellel ei olnud maksakahjustusi.