Lõppstaadiumis maksahaigus ja võimalused

Ülevaade

Lõpp-etapi maksahaigus tekib siis, kui maks on tõsiselt kahjustanud, seda tavaliselt mitme aasta jooksul ja see on täielikult ebaõnnestunud. Alkoholi kuritarvitamine ja C-hepatiidi viirusega nakatumine on kaks peamist maksatsirroosi põhjustavat põhjust, maksakudede tõsine armistumine, mis viib maksahaiguseni. Kahjuks on maksahaiguse esilekutsumise tekke korral maksakahjustuse korral piiratud ravivõimalused.

Maksa transplantatsioon

Maksakoe raskekujuline armistumine ei ole võimalik parandada. Kui maks on tõsiselt kahjustatud ja täiesti ebaõnnestunud, on eeldatav eluiga tavaliselt madal, kui maksa siirdamist ei saada. Tavaliselt kasutatakse maksa siirdamise kolme tüüpi. Ortotoopse siirdamise ajal eemaldatakse kahjustatud maks ja asendatakse surnud doonoriga maksa. Seevastu transplantatsiooni ajal siirdatakse kehasse transplanteeritud surnud doonori maks, kuid vigastatud maks ei ole eemaldatud. Vähendatud suurusega maksa siirdamine kasutab elusdoonorilt maksa väikest osa, et vigastatud maksa asendada, mis on täielikult eemaldatud, selgitab maksahaiguste arhiiv.

Toitumine

Hea maksa kahjustuse minimeerimiseks on hädavajalik toitumine. Alkohol ja ebaseaduslikud uimastid on maksa suhtes väga kahjulikud, nii et neid tuleb vältida lõppstaadiumis maksahaigusega inimestel. Toitumishäired põhjustavad ka maksa kahjustusi, ja arst määrab mõnikord vedelate toidulisandite, et tagada õige toitumine. Tõsise lõppstaadiumis maksahaigusega patsiendid võivad olla liiga nõrgad, et süüa üksinda ja võivad vedeliku kaudu nasogastraalset toru või intravenoosset nõela võtta.

Vedelike vähendamine

Lõpp-etapi maksahaigusega kaasnevad sageli muud komplikatsioonid, ja arstid püüavad neid tingimusi tavaliselt juhtida kas siirdamist või palliatiivsete meetmete võtmiseni. Maksapuudulikkus põhjustab vedelike kogunemist kõhu või jäsemete kaudu, mida saab ravida diureetikumidega, nagu furosemiid või spironolaktoon, mis põhjustab neerude eemaldamiseks rohkem vett organismist ja eritab seda uriiniga. Mõnel juhul võib tekkida vajadus vedeliku eemaldamiseks käsitsi nõela abil, mis on tuntud kui paratsentesis.

Pruritus ja portaali hüpertensioon

Lõpp-etapi maksahaiguse korral võivad tekkida sügelus, mis on kogu keha raske sügelus, ja neid võib ravida sügeluse leevendamiseks kasutatavate ravimitega, nagu näiteks kolestüramiin või antihistamiinikumid. Maksapuudulikkus põhjustab sageli vererõhu tõusu veenides, mis põhjustavad maksast, mida nimetatakse portaalhüpertensiooniks. Seda seisundit käsitletakse tihti veebisaidi WD kaudu sageli kõrge vererõhku langetavate ravimitega, nagu beeta-adrenoblokaatorid, või käsitsi, mis vähendavad survet, nagu näiteks söögitoru variceal banding või portocavali manööverdamine.