Kui teil on sapikivid, siis vältige toitu

Ülevaade

Vastavalt riiklikele terviseinstituutidele ilmnevad sapikivid, kui seedetrakti kristalsed hoiused moodustavad sapipõie. Kõige tavalisemad sapikivide tüübid on tavaliselt tingitud kolesterooli liigsest sapist. Sapigonüümidega rünnakutega seotud valu vältimiseks annavad arstid ja alternatiivmeditsiini spetsialistid dieedi muutuse. Teades, milline toiduainete vältimine vähendab ebamugavust ja võib takistada uute sapikivide moodustumist. Kaaluge kõrge riskiga toiduainete kõrvaldamist, mis võivad sapikivitõbi süvendada.

Munad

Arstid soovitavad toidust munade lõikamiseks või eemaldamiseks, kuna neil on kõrge kolesteroolisisaldus ja võimalikud seosed sapipõie seisundite ja toiduallergiate vahel. Marylandi Ülikooli meditsiinikeskuse andmetel on munad kõrge allergeeniga toit ja neil on kolesterooli kõrge sisaldus. Mõlemad tegurid muudavad need sapipõie ärrituse tõenäoliseks põhjuseks.

Rasvane liha

Norfolki ja Norwichi ülikooli haiglate toitumis- ja dieetinõukogu soovitab vältida kõrge rasvasisaldusega liha. Siia kuuluvad punane liha, sealiha, lõunasöök, vorstid ja õline kala. Asendage rasvmutatud lihaga tailiha valgusallikaid, näiteks külmavee kala, kana ja kalkunit. Kodulindude valmistamisel eemaldage alati nahk ja rasv, et vältida sapikivitõbe.

Praetud toidud

Kõrvaldage oma dieeti sisaldav sügav praetud toidud. See hõlmab ka paljusid kiirtoidureid, mis on küllaltki küllastunud rasvadest kõrged. Vältige toiduvalmistamist taimse lühenemisega, margariini ja loomarasva. Osaliselt hüdrogeenitud rasva, transrasvade ja küllastunud rasvade toiduainete praagimine raskendab sapipõievalu ja ebamugavustunnet. Praetud alternatiivina kasutage oliiviõli või rapsiõli.

Töödeldud toidud

Marylandi Ülikooli meditsiinikeskuse järgi kapseldavad trans-rasvhapped, mis tavaliselt esinevad pakendatud toidus, põhjustada sapikivitõbi. Paljud toiduainetootjad on vähendanud või kõrvaldanud transrasvhapet oma tootesarjadest, kuid kontrollige toidulisandeid just selleks, et veenduda. Kahtluse korral vältige pakendatud toiduaineid, nagu kartulipüük, kreekerid, küpsised, sõõrikud, magustoidud või külmutusahi segud.

Sapiglihaigustega patsiendid peaksid hoiduma rafineeritud koostisosade sisaldavate toitude söömast. Valge leib, rafineeritud jahu-pastad, valge riis ja rafineeritud suhkur teisendatakse ladustatud rasva hulka, mis võivad põhjustada kolesterooli tõusu sapis. Dr Michael Murray sõnul on rafineeritud toidud vähe kiudaineid ja madala kiudainetega dieet on sapikivide peamine põhjus. Puhastage puhastamata toidud nagu terve leiva, täistera pasta ja pruun riis. Toitumishäired võivad vähendada sümptomeid ja vältida vajadust kirurgia järele.

Rafineeritud toidud

HealthHype.com hoiatab, et terve rasvasisaldusega piimatooted kujutavad ohtu sapikividega diagnoositud inimestele. Piim, juust, jogurt, jäätis, rasvkreem ja hapukoor sisaldavad kõrgeid loomset rasva – üldine seos sapipõie tüsistustega. Proovige piimatooteid oma dieedil vähendada või osta madala rasvasisaldusega ja niisutavaid asendajaid. See tagab vajaliku toiduga kaltsiumi, mis on vajalik tervete luude ja hammaste säilitamiseks.

Piimatööstus