Ksüleeni kahjulikud mõjud

Ülevaade

Ksüleen on võimas keemiline ühend, mida leidub paljudes majapidamises ja tööstuses. See kemikaal on värvitu, kuid sellel on väga eriline lõhn. Ksüleeni sisaldavate toodete hulka kuuluvad värvid, lakid, küünte lakk, liimained, kummitahk ja bensiin. Ksüleeni kokkupuude mis tahes viisil, olgu see sissehingamisel, allaneelamisel, kokkupuutel nahaga või silmadega, võib põhjustada mõningaid kahjulikke tervisemõjusid.

Silmside

Silmade kokkupuude ksüleeni aurudega on kõige levinum kokkupuuteviis. Pärast aurude kokkupuudet võivad üksikisikud esineda punetust, valu, paistetust, rebenemist ja hägune nägemist. Silma sattumisel hoidke silmad lahti ja loputage veega vähemalt 15 minutit.

Naha kontakt

Ksüleeniga kokkupuutumine nahaga võib põhjustada mõnevõrra nahaärrituse. Kui ksüleen imendub nahka, võib esineda punetus, turse, valu, sügelus ja kuivus. Nende sümptomite tekkimise vältimiseks pesta avatud piirkonda seebi ja veega vähemalt 15 minutit pärast kokkupuudet. Kui sümptomid on püsivad, pöörduge arsti poole.

Sissehingamine

Ksüleeni või ksüleeni aurude sissehingamine on selle kemikaali kõige ohtlikum tüüp. Inhaleeritava ksüleeni kõige sagedasem kõrvaltoime on kesknärvisüsteemi depressioon, mis põhjustab pearinglust, peavalu, iiveldust ja oksendamist. Nina ja kurgu ärritus võib esineda ka ksüleeni madala taseme sissehingamise korral; Kui suures koguses ksüleeni inhaleeritakse, võib tõenäoliselt esineda palju tõsisemaid tagajärgi. Ksüleeni kõrge kontsentratsiooniga kokkupuude võib põhjustada maksakahjustusi, neerukahjustusi, koordinatsiooni kaotust, teadvusekaotust, hingamispuudulikkust ja isegi surma.

Allaneelamine

Kui ksüleen on kogemata allaneelatud või allaneelatud, võib see inimese kehule pisut mürgise toimega. Ksüleeni allaneelamine põhjustab kesknärvisüsteemi depressiooni, põhjustades pearinglust, iiveldust ja oksendamist. Ksüleeni aspireerimine kopsudesse sissehingamise või oksendamise ajal võib põhjustada väga tõsiseid tervisekahjustusi.

Ksüleeni aspireerimine kopsudesse sissehingamise või oksendamise ajal võib põhjustada kopsude tõsiseid vigastusi või isegi surma. Kui vähesel hulgal ksüleeni aspireeritakse, võivad inimesed köha, hingeldamise, õhupuuduse, naha sinise värvuse, kiire hingamisharjumuse ja kiire südame löögisageduse. Kui kopsudesse aspireeritakse suures koguses ksüleeni, võib esineda kopsuturse, kopsude verejooks, kooma, krambid või surm. Tuleb märkida, et need sümptomid võivad tekkida kohe või kuni 24 tundi pärast aspiratsiooni.

Püüdlus