Kõnesünteesi parandamiseks kodus toimuv harjutus

Lispi abistamine

Rahvusvahelise puuetega inimeste keskuse sõnul võib noorte täiskasvanute hulgas näha ka kõnehäireid, mida tavaliselt väikelastel esineb nende arenguetappidel. Kõnehäire parandamine võib olla keeruline ja nõuab sageli litsentseeritud kõne- ja keeleterapeudi abi. Kuid võite ka kodus teha harjutusi oma kõnehoolduse abistamiseks. Rääkige oma arstiga, et saada rohkem teavet harjutuste kohta ja kuidas nad saavad teie seisundit ravida.

Kirja “R” valmistamine

Lastel ja noortel täiskasvanutel on üks ühine kõnehäire, eriti kirja “s” lugemisel. Hoolduse parandamiseks alustades füüsilist koormust, peate esimest korda oma nägu peegli hoidma, et saaksite harjutuse ajal oma keele liikumist jälgida. Seejärel haavage oma hambaid oma keelega, pisut puudutades hammaste tagumikku. S-heli loomiseks suruge õhk hambaravi ja kogu keele vahele. Praktika seda heli mitmel korral päevas, vaadates oma suust peeglisse, et hiljem see keele liikumine jäljendada. Samuti võite kasutada oma põse lihaseid, et tõmmata suust tagasi, et seda heli veelgi kompenseerida.

Kiri “T”

Kui teil on raskusi tähe “r” korrektsel kujutamisel, tehes seda näiteks tähega “w”, võite kodus aidata, et aidata. Kui alustate peegli näo ette, ühendage oma hambaid koos ja sõna otseses mõttes hõõguv heli. Selle r-heli tegemiseks pääsege õhku läbi oma kurgu ja hambad. Pärast mõnda katset proovige oma hamba külge kinni heita suu kaudu sama heli. Jätkake selle meetodi kasutamist, kuni suudate täpsete lausete korral õigesti hääldada.

Veel üks tavaline hääl, mida kõnepiirangutega valesti hääldatakse, on täht “t”. Selleks, et harjutada seda heli õigesti, alustage uuesti, hambates oma hambaid kokku, vaadates peeglisse. Järgmiseks kasutage oma keelt hammaste ülaosa sirvimiseks, samal ajal vajutades suu kaudu õhku väikest hinget. See liikumine aitab teil teha “t” heli. Kui teil tekib raskusi selle heli loomisega, proovige asetada õlgi suhu ja hoidke seda oma keelega. See asetab keele õigesse asendisse.