Head viljad ja köögiviljad kolesterooli alandamiseks

Lahustuv kiud

Kolesterool on paljudes toiduainetes nagu munad, liha ja piimatooted, toodetud maksa kaudu vahatatud aine. Vastavalt American Heart Association’ile on kõrge LDL-kolesterool tõsine terviserisk ja südamehaiguste tekke peamine riskitegur. Kuid lihtsad dieetmuutused võivad aidata teil vähendada kolesterooli taset. Vastavalt DietaryFiberFood veebisaidile sisaldavad puuviljad ja köögiviljad fütosteroole, kolesteroolitaolisi aineid, mis teadaolevalt vähendavad seerumi kolesterooli.

Niatsiin

Lahustuva kiudainetega rikastatud puu- ja köögiviljade valik aitab vähendada LDL taset. Puu-ja köögivilja leiduv lahustuv kiu takistab kolesterooli imendumist süsteemis. Köögiviljad sisaldavad kõige paremini lahustuva kiudainete hulka herned, squash, porgand, mais, kapsas, rooskapsas ja maguskartul. Selle loendi parimad viljad on õunad, pirnid, tsitrusviljad, marjad, aprikoosid, viigimarjad ja ploomid.

C-vitamiin

Maailma tervislikuma toidu veebisaidi andmetel aitab vähendada niitsiini sisaldavat värsket toitu, mida nimetatakse ka vitamiiniks B3, vähendab kolesterooli taseme tootmist ja suurendab kolesterooli eliminatsiooni. Parimad niatsiini allikad on avokaadod ja köögiviljad nagu spargel, herned, kartulid, seened, mais, artišokid ja lima-oad. Maguskartul, kapsas, spargelkapsas, porgandid ja roheline pipar sisaldavad ka olulisi koguseid niatsiini.

E-vitamiin

C-vitamiini rikkad puuviljad ja köögiviljad hoiavad ära kolesterooli oksüdeerumise. Lisaks tsitrusviljadele, näiteks apelsinidele ja greibidele, on ka teisi puuvilju ja köögivilju, mis on rikas C-vitamiiniga, sealhulgas gvaaave, kiivid, murakad, punased paprikad, kapsas, rooskapsas ja spargelkapsas. Muud C-vitamiini sisaldavad tooted hõlmavad mangoid, passionfruit, ananassi, maasikad, amaranthist lehti, bok-choy’t, šveitsi ja butternut squashi.

Vastavalt Maailma tervislikuma toidute veebisaidile aitab E-vitamiin ennetada veresoonte naastude kasvu ja kolesterooli oksüdeerumist, mis on üks arterite blokaatorit soodustavatest teguritest. Paljud toidud sisaldavad E-vitamiini, kuid mõned parimad allikad on spinat, šokk, squash, pastinaak, kartul ja spurulina. E-vitamiini sisaldavate viljade hulka kuuluvad ka mustikad, mustikad, juurviljad, jõhvikad, guajaave, kiivid, mangod, nektariinid, papaia ja virsikud.