Harjutused alaseljavalu ja pundunud kettad

Ülevaade

Põlevad kettad, tuntud ka kui hernide kettad, võivad põhjustada alaseljavalu ja valu kiirgust tuharale ja jalgadele. Clevelandi kliiniku andmetel võib kõige rohkem hernide kettaga seotud valu ravida puhke-, füsioteraapia ja füüsilise koormusega. Meditsiinitöötaja esialgne hindamine määrab sobiva ajareeningute programmi alguse.

Press-ups

Kui patsiendil on alaseljale tekkiv paisuv ketas, on oluline selgroosa pikendamine, kuna see vähendab survet, mis see võib närvile avaldada. Patsient täidab vajutamisi, lamades kõhus küünte abil ülespoole ja surudes rinda ülespoole. Puusad ja vaagnad püsivad põrandaga kokkupuutes, samal ajal kui selg on pikendatult ja põrandast eemal. Laienduse ülaosas paistab patsient lühidalt ja seejärel naaseb algasendisse. Seda harjutust korratakse 10 korda, kolm korda päevas.

Pöörlev venitus

Patsientide jaoks on oluline säilitada alaselja paindlikkus edasiste vigastuste vältimiseks. Patsient seisab seljal põlvedega, painutatud ja pressitud. Kõhu lihaste kasutamine tugi ja kontrolli tagamiseks võimaldab patsiendil aeglaselt põlvili langetada paremale arvule 10-le. Treeningut korratakse vasakult 10-ksse loendisse. Keeratavat venitusetappi tuleb korrata kolm korda päevas.

Sildumine

Täiendava vigastuse vältimiseks on oluline, et patsient parandaks selgroogu toetavat alaosa ja kõhu lihaseid. Sillategevus tugevdab alaselja, puusade ja kõhu lihaseid. Patsient sooritab harjutust, lamades tema selga põlvedega painutatud, hip-laiusega, jalad tasaseks põrandal. Seejärel tõstab patsient oma alt üles põrandast, kuni nad saavutavad sirgjoone õladelt põlvedele. Seda asendit hoitakse 10-kordsena, enne kui langetatakse aeglaselt põrandale tagasi. Korda harjutust 10 korda. Selle harjutuse läbiviimisel tuleb kaela hoida sirgel kohal.

Kõndides

Jalutusrütmiline liikumine soodustab liikumist alaseljal. Üldiselt jalutuskäik aitab patsiendil säilitada või parandada üldist sobivust ja kehakaalu. Clevelandi kliiniku andmetel põhjustab ülekaalulisus alaselja suurenenud survet, mis võib alaseljavalu halvendada. Eelistatav on, et patsient kõnnib väljas, tasapinnal, näiteks rööbastel, 30 kuni 45 minutit päevas.