Effexor xr võõrutusnähud

Kesknärvisüsteemiga seotud mõjud

Effexor XR, tuntud ka venlafaksiini toimeainet prolongeeritult vabastavaks aineks, on antidepressantravim, mida U.S. Federal Drug Administration on heaks kiitnud depressiooni, generaliseerunud ärevushäire ja paanikahäire raviks. Kui vajatakse teistsugust annust või ravimi kasutamine lõpetatakse, on annuste järk-järguline langus hädavajalik, võib Effexor XR-i järsk vähenemine või katkestamine põhjustada võõrutussümptomite ilmnemise. Meditsiiniline viide UpToDate’i andmetel võib võõrutussündroomi läbinud isikul esineda mitmesuguseid sümptomeid.

Seedetrapsiga seotud mõjud

Paljud Effexor XR-i ärajätmise sümptomid mõjutavad organismi kesknärvisüsteemi – see tähendab närvisüsteemi osa, mis koosneb ajust ja seljaajutistest. Online-farmakoloogia andmebaas MicroMedex teatab, et selle aju mõju tõttu võivad tekkida mitmesugused sümptomid. Patsiendid võivad esineda peavalu, pearinglust, millega võivad kaasneda halvenenud tasakaalu ja koordinatsiooni ning isegi krambid. Teised inimesed, kellel on Effexor XR-i ärajätmine, võivad kaevata, kui tunnevad hingeldust kõrvus, nn tinnitust või teisi imelikke tundeid, nagu näiteks käte või jalgade “elektrilöögi” tunne. Lõpuks võib isegi inimese aktiivsuse taset mõjutada tühistamise sündroom, mõnedel inimestel võib tekkida rahutust, teistel võib olla unehäired, samal ajal kui teised patsiendid tunnevad end väga väsinud ja lethargic.

Psühhiaatrilised toimed

Paljud ravimid osutavad kõrvaltoimete hulka iivelduse ja oksendamise võimalusele. Effexor XR-i korral võib nende toimete tagajärjel tekkida ka ravimi äkiline seiskumine või vähenemine. Teised inimesed võivad leida, et neil ei ole soovimatut ravimit, samal ajal kui teised võivad kõhulahtisuse kaotamise sündroomi osaks saada.

Kuna Effexor on ravim, mis mõjutab aju neurotransmitterite taset – kemikaale, mis aitavad edastada närviimpulssi ühelt närvirakust teise, ei ole üllatav, et ravimi järsul katkestamisel või vähenemisel oleksid meeleolu- ja emotsionaalsed sümptomid . Mõned inimesed, kes eemaldavad Effexor XR-i, võivad lihtsalt tunda, et nad on tavalisest rohkem ärritavad. Teised võivad kogeda rohkem närvilisust kui tavaliselt, mis võib muutuda piisavalt tõsiseks, et see muutub üldiseks ärevuseks. Düsforia, ärevuse, depressiooni või stressi üldine meeleolu võib samuti olla võõrutussündroomi osa. Teise võimalusena võivad patsiendid muutuda hüpomaniaks – ebanormaalse käitumisega mitu päeva, mis võib hõlmata ülemäärast või survet avaldavat rääkimist, tunnete puhkust väga väikesel unisel, enam häirivalt ja hüpates ühelt teilt teisele. Lõpuks võivad Effexor XR-i ärajätuvad patsiendid lihtsalt tunda, et nende emotsioonid on raskem kontrollida kui tavaliselt, tundes õnnelikku ja põnevat ühe hetkeni, siis järgmiseks kurbiks või ärritatavaks.